Geoffrey Nice Foundation
in partnership with

Transitional Justice Working Group (Seoul, South Korea)

and Justice for Iran (London, UK)

organises

Master Class

on

“Mapping, Documenting and Prosecuting Mass Atrocities”

to be held at

the Inter-University Centre in Dubrovnik, Croatia

from 01 to 12 July 2019
organised by

Theme: Mapping Really Matters: Mapping Crimes Against Humanity: Applications in International Criminal Justice and Technical Methodologies
Dates: First two weeks of July, 2019 (01 to 12 July)
Location: Inter-University Canter, Dubrovnik, Croatia

Organiser: Geoffrey Nice Foundation, The Hague, NL
Partners: Transitional Justice Working Group (TJWG); Justice for Iran; Inter-University Centre for Post-Graduate Studies

Course directors:

Sir Geoffrey Nice QC, Inner Temple, UK
Dr Nevenka Tromp, University of Amsterdam, NL Sarah Son, TJWG, South-Korea

Summary-

Since 2014 the Geoffrey Nice Foundation has held annual master classes at the Inter-University Centre in Dubrovnik in Croatia on mass atrocities and various aspects of international law. The 2019 Master Class will focus first on the critical role that mapping atrocities and their subsequent investigation has in bringing war criminals to trial and then on the prosecution of the gravest of the world’s crimes:

  1. Mapping of human rights abuses and mass atrocities – this topic will explore the use of geospatial mapping in documentation, advocacy and international criminal justice. The case studies will include mapping projects on the grave human rights abuses in Iran, North Korea, Syria and Myanmar.

  2. Documenting human rights abuses of mass atrocities before, during and after the conflict. Can NGOs and international organisations compel governments and international criminal courts to act based on overwhelming evidence of crimes being documented by independent and impartial research groups? The seven case studies are listed below.

  3. Prosecuting mass atrocities and grave human rights abuses as war crimes has been happening in recent times but only since creation in 1993 of the two ‘Ad Hoc Tribunals’for Rwanda and the Former Yugoslavia. Despite the existence of a permanent international criminal court (ICC) since 2002, the number of prosecutions lags way behind the realities on the ground of international crimes that really need to be investigated and prosecuted. Do exercises of mapping and documenting mass atrocities succeed in getting indictments laid and prosecutions brought at international criminal courts of individuals responsible for the commission of crimes? Do criminal trials become valuable documentation centres for those who seek for different sorts of justice from what retributive justice can offer. The case studies include the analysis of the International Criminal Court for Former Yugoslavia (ICTY) and the Extraordinary Chambers on the Courts of Cambodia (ECCC).

CASE STUDIES:

  1. Cambodia

  2. ex-Y ugoslavia

  3. Iran

  4. North Korea

5. Myanmar 6. Vietnam 7. Syria

Faculty:

GEOFFREY NICE FOUNDATION

  1. Nevenka Tromp, University of Amsterdam, NL

  2. Sir Geoffrey Nice, QC Inner Temple Inn, UK

  3. Sarah Son – TJWG, South Korea

  4. Youk Chhang - Documentation Canter for Cambodia, Cambodia

  5. Kyaw Win, Mynamar

  6. Sir Nick Parker, UK

  7. Hamid Sabi, UK

  8. Andrew Cayley, UK’s Director of Service Prosecutions, UK

  9. Sonja Biserko, Helsinki Committee for Human Rights of Serbia, Serbia

  10. Aarif Abraham, International Criminal Lawyer, Manchester, UK

  11. Sunčana Roksandić, University of Zagreb, Croatia

  12. Kaylee Uland - The 88 Project Vietnam, USA

  13. Shadi Sadr, Justice for Iran, UK

  14. Shadi Amin, Justice for Iran, UK

  15. Benedict Rogers, Christian Solidarity, UK

  16. Regina Paulose, Lawyer and Human Rights Advocate, USA

  17. Arthur Green, University of British Columbia, Canada

  18. Robert Muharremi, American University, Kosovo

  19. Mattew Vennemeyer, Canada

SKYPE LECTURE
20. Catherine Marchi-Uhle, UN/France 21. Farina So, Cambodia

GUESTS: 22. Sarah Clarke (UK); 23. Aileen Calverley (Canada/UK)

Participants:

  1. Elma Tahmaz, BiH

  2. Lyndsey Jones, UK

  3. Bionda Rexhepi, Kosovo

  4. Wael Aleji, UK

  5. Dan Bielefeld, South Korea

  6. Yurim Choi, South Korea

  7. Scott Stevens, South Korea

  8. Matej Babič, Slovenia

  9. Nikola Mokrović, Croatia

  10. Lama Abu Samra, Jordan

  11. Ivana Godulova, Slovakia

12. Veronika Kuszova, Slovakia 13. Hrvoje Fištrek, Croatia
14. Lejla Terzimehi
ć, BiH
15. Gaia Rietveld, Netherlands 16. Catherine Dunmore, UK

17. Jack Barber, UK
18. Chloe Branton, UK
19. Adam Champion, UK 20. Julian Russel, UK
21. Angel Matoke-Njagi, UK 22. Aaqib Javed, UK
23. Alex du Sautoy, UK
24. Melanie Waite, UK
25. Sven Dekleva, Croatia 26. Rehab Jaffer, UK
27. Markus Findlay, UK
28. Ray Wong, Germany
29. Raees Ahmed, Canada 30. Nezamul Hasan, UK

PROGRAMME:

Introduction

09:00 – 10:00 Dubrovnik” 10:00 – 10:15 10:15 – 11:00 11:00 – 11:30 11:30 – 12:30 12:30 – 13:30

13:30 – 16:00 16:00 – 19:00

Tuesday, July 2

North Korea

09:00 – 10:00 10:00 – 10:15 10:15 – 11:00

11:00 – 11:30 11:30 – 12:30 12:30 – 13:30

– Introduction by Tromp&Nice “Why This Master Class and Why at the IUC in

– Break
– Sir Geoffrey&Nevenka Tromp “Evidence at International Criminal Trials”
– Coffee Break
– Discussion
– Sarah Son&Shadi Sadr “Mapping Mass Atrocites: Methodology, Technique and

Objectives”
– LUNCH BREAK – Group Discussions – Practicum/Discussion

– Sarah Son “Introduction to North Korea Human Rights Abuses”
– Break
– Sonja Biserko “The UN CoI and Documenting Human Rights Abuses in North

Korea”
– Coffee Break
– Sarah Son “Mapping Human Rights Abuses in North Korea” – Ben Rogers “In Search for Accountability Mechanisms”

13:30 – 16:00 – LUNCH BREAK – Group discussions on North Korea 16:00 – 19:00 – Practicum: Preparations for the Avernia trial

Wedensday, July 3

Iran

09:00 – 10:00 – Plenary Discussion on North Korea
10:00 – 10:15 – Break
10:15 – 11:00 – Hamid Sabi “Iran and Accountability 40 years after the Islamic

Revolution: The Impact of the Iran Peoples’ Tribunal” 11:00 – 11:30 – Coffee Break

11:30 – 12:30 – Shadi Sadr “Mapping the Human Rights Abuses in Iran”
12:30 – 13:30 – Shadi Amin “Working in Field on a Hostile Territory: Mass Graves

Landscape of Iran ”
13:30 – 16:00 – LUNCH BREAK – Group Discussions on Iran

16:00 – 17:30 – Nick Parker “Multilateral Military Response to Mass Atrocities” 17:30-18:00 – Break
18:00-19:00 - Practicum

Thursday, July 4

Myanmar

09:00 – 10:00 – Plenary discussion on Iran
10:00 – 10:15 – Break
10:15 – 11:15 – Benedict Rogers “Myanmar and Human Rights Abuses”
11:15 – 11:30 – Break
11:39 – 12:30– Regina Paulosa “
The Rohingya - A Journey through History and Genocide”

12:30 – 13:30 – IUC WELCOME RECEPTION
13:30 – 16:00 -- LUNCH BREAK
16:00 – 17:00 – Kyaw Win ‘”Advocacy and Accountability for Human Rights in

Myanmar”
17:00 -- 19:00 - Myanmar Discussion

Friday, July 5

Vietnam

09:00 – 10:00 – Plenary discussion on Myanmar
10:00 – 10:15 – Break
10:15 – 11:00 –
Kaylee Uland, “Mapping the Repression Against Civil Society Activists

in Vietnam”
11:00 – 11:30 – Coffee Break

11:30 – 12:30 – Matthew Vennemeyer “Forensic Geography: The Spatial Science of Evidence”, part I
12:30 – 13:30 – Matthew Vennemeyer: “Forensic Geography: The

Spatial Science of Evidence”, part II
13:30 – 16:00 – LUNCH BREAK
16:00 – 19:00 – GROUP PRESENTATIONS: the Avernia

19:00 – 20:30 -

WEEKEND, July 6&7 : TWO DAYS TRAINING for a group of 9 participants by TJWG

Saturday, 06 July

FREE

Sunday, 07 July FREE

16:00-18:00 – IUC Sightseeing Tour of Old City

Monday, July 8

Cambodia

09:00 – 10:00 – Arthur Green ““Forensic Geography: The Spatial Science of Evidence”, part III 10:00 – 10:15 – Break
10:15 – 11:00 – Arthur Green ““Forensic Geography: The Spatial Science of Evidence”, part IV 11:00 – 11:30 – Coffee Break

11:30 – 12:30 – Andrew Cayley “Legal Response to the Mass Atrocities in Cambodia: the ECCC (Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia)”
12:30 – 13:30 – Andrew Cayley, “The Impact of the ECCC””
13:30 – 16:00 – LUNCH BREAK

16:00 – 17:00 – Plenary discussion
17:00 – 19:00 – Film Seminar “The Killing Fields”
19:00 - 21:00 – Skype Lecture by Farina So,
Documentation Center of Cambodia, Cambodia

Tuesday, July 9

Syria/Former Yugoslavia

09:00 – 10:00 – Plenary session on Cambodia
10:00 – 10:15 – Break
10:15 – 11:00 – Catherine Marchi-Uhel, “UN’s On-going Efforts to Investigate Mass Atrocities in Syria”
11:00 – 11:30 – Coffee Break
11:30 – 12:30 – Geoffrey Nice “Prosecuting Mass Atrocities at the International Criminal Tribunal for Former Yugoslavia/ICTY”

12:30 – 13:30 – Nevenka Tromp “Transitional vs. Post-Transitional Narrative: ICTY and its Contribution to Legal, Political and Historical Justice”

13:30 – 16:00 – LUNCH BREAK –Group discussions on ICTY
16:00 – 16:45 –Tromp&Nice “Transformative Power of the Art: dealing with the past through films”
17:00 – 19:00 - Film Seminar “The Death in Sarajevo”

Wedensday, July 10

Former Yugoslavia

09:00 – 10:00 – Plenary discussion about ICTY
10:00 – 10:15 – Break
10:15 – 11:00 – Aarif Abraham “
Mass Atrocity Crimes and the European Court of Human Rights: Prohibition, Prevention and Punishment”
11:00 – 11:30 – Coffee Break
11:30 – 12:30 – Sun
čana Roksandić “Post-Conflict Croatia: Peace, Security, Justice” 12:30 – 13:30 – Nevenka Tromp “Post-Conflict BiH and the ICTY: Legal, Historical and

Politica Narratives” 13:30 – 16:00 – LUNCH BREAK

16:00 – 16:45 – Tromp&Nice “Transformative Power of the Art: dealing with the past through films”
17:00 – 19:00 - Film Seminar “The Frog”

Thursday, July 11

Kosovo Specialist Chambers

09:00 – 10:00 – Plenary discussion on post-conflict societies in post-Yugoslav states
10:00 – 10:15 – Break
10:15 – 11:00 – Robert Muharremi “
"Law and Politics of the Kosovo Specialist Chambers"11:00 – 11:30 – Coffee Break
11:30 – 12:30 – Robert Muharremi “From Organ Trafficking to the Kosovo Specialist Chambers

- How Strategic Narratives Shape International Justice”

12:30 – 13:30 – Plenary Discussion
13:30 – 16:00 – LUNCH BREAK
16:00 – 18:00 – ”Film seminar “The Snow”

Friday, July 12

09:00 – 11:30 – Group Presentations 11:30 – 12:30 – Evaluation